W sierpniu 2024 roku nakładem wydawnictwa Infor PL S.A. ukazała książka autorstwa r.p.r Jakuba Niemoczyńskiego, który jest twórcą Platformy SafeLink.
Książkę można kupić tu: https://sklep.infor.pl/sygnalisci-w-firmie-przewodnik-dla-pracodawcy.html
A oto kilka słów od samego autora na temat tej publikacji.
Od Autora
Sygnaliści w firmie – Przewodnik dla Pracodawcy, jak sama nazwa wskazuje jest pozycją przygotowaną z myślą o pracodawcach, a szczególnie tych, których można zaliczyć do sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Nie jest to komentarz do Ustawy o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024, aczkolwiek zawiera omówienie wielu przepisów, ale zawsze z naciskiem na praktyczne konsekwencje jakie z nich wynikają.
Książka jest skierowana do osób, które w swoich firmach otrzymają zadanie przygotowania, opracowania i wdrożenia systemu zgłoszeniowego zgodnego z wymogami ustawowymi. Moja praktyka pokazuje, ze te same osoby zostaną potem obarczone obsługą zgłoszeń. Właśnie z myślą o tych osobach, które najczęściej nie mają odpowiednego przygotowania, ani specjalistycznej wiedzy powstał ten Przewodnik. W związku z tym starłem się unikać skomplikowanego języka, ograniczyć do minimum teoretyczne rozważania i pominąłem wiele aspektów, które w mojej ocenie nie są istotne z punktu widzenia pracodawców MŚP. Nie znajdziecie tu Państwo rozważań na temat zgłoszeń zewnętrznych, których przyjmowanie i obsługa jest zadaniem organów publicznych, nie poświęcam też dużo uwagi rozwiązań i problemom istotnym z punktu widzenia dużych podmiotów, grup kapitałowych, czy międzynarodowych korporacji.
To co tu znajdziecie, to szczegółowe omówienie obowiązków nałożonych na pracodawców i praktyczne rozwiązania jak je wykonać, by stworzyć w swoich firmach, zgodne z prawem, bezpieczne i efektywne systemy zgłoszeniowe. Dużo miejsca poświęcam na przekonywanie, że system zgłoszeniowy to bardzo przydatne narzędzie wspierające działalność każdej firmy i warto zrobić więcej niż wynika z literalnej treści ustawy, by móc czerpać niezaprzeczalne korzyści z jego funkcjonowania. Jeśli już i tak musimy się tym zająć, to warto przekuć obowiązek w atut swojej firmy.
Wszystkie opinie, rady i propozycje rozwiązań praktycznych wynikają z moich własnych studiów nad tematem ochrony sygnalistów i osobistego doświadczenia. Książka powstała jeszcze przed tym jak Ustawa o ochronie sygnalistów zaczęła obowiązywać, dlatego nie wykluczam, ze praktyka jej stosowania zweryfikuje niektóre moje opinie, ale jestem pewien, ze większość tego o czym piszę ma charakter uniwersalny, zawsze będzie aktualne i pomocne przy tworzeniu systemów zgłoszeniowych.
Jestem Radcą Prawnym i certyfikowanym Oficerem Compliance, jednak główną moją specjalizacją, a można powiedzieć, że również pasją, są właśnie zagadnienia dotyczące sygnalistów. Studiuję te tematy wnikliwie od 2018 roku, kiedy pojawiły się pierwsze informacje na temat prac nad Dyrektywą UE dotyczącą ochrony sygnalistów. Na bazie tych zainteresowań w 2019 roku stworzyłem jedną z pierwszych polskich platform do obsługi zgłoszeń sygnalistów SafeLink. Od tego czasu ten projekt bardzo ewoluował pod względem technicznym, ale początkowe założenia, które przyjąłem przy jego tworzeniu pozostały niezmienne. Ochrona tożsamości sygnalisty, intuicyjny formularz zgłoszeniowy, platforma komunikacji miedzy pracodawcą, a sygnalistą oraz zestaw narzędzi organizujących i wspierających pracodawcę przy obsłudze zgłoszeń. Szybko okazało się jednak, że sama platforma to jedynie narzędzie pomocnicze i budowanie sytemu zgłoszeniowego w firmie to zadanie znacznie bardziej skomplikowane. Miałem okazję przeprowadzić kilkanaście wdrożeń systemów w firmach o różnych profilach działalności, strukturze i wielkości. Za każdym razem proces ten się od siebie znacznie różnił, wpływ na niego ma bardzo wiele czynników, ale ta praca pozwoliła mi wypracować ramy postępowania i konkretne skuteczne metody. Wszystko to co robię w swojej pracy i proponuję w tej książce ma też oczywiście poparcie w najlepszych standardach międzynarodowych dotyczących tworzenia i obsługi zgłoszeń sygnalistów.
Doświadczenie zbierałem też pracując w dużej międzynarodowej firmie, gdzie system zgłoszeniowy dobrze funkcjonował, a dowodem na to były pojawiające się zgłoszenia. Jednym z moich zadań, była właśnie obsługa zgłoszeń sygnalistów. Moje zadania były oczywiście ściśle określone przez procedurę i dodatkowe instrukcje wewnętrzne, ale mimo tego, właśnie wtedy zrozumiałem jak skomplikowane i znaczące mogą być działania osób wyznaczonych do obsługi zgłoszeń, jak łatwo popełnić błąd, jak wiele różnych aspektów trzeba wziąć pod uwagę, żeby sprawnie wyjaśnić sprawę, a przy tym dbać o dobro sygnalisty,
Obecnie, oprócz prowadzenia SafeLink, współpracuję z Kancelarią Kopeć&Zaborowski, gdzie w związku z wejściem życie Ustawy znów moja praca skupia się głownie na sygnalistach, konsultacjach z klientami i opracowywaniu wewnętrznych procedur, szkoleniach i budowaniu systemów zgłoszeniowych.
Ten Przewodnik jest sumą wszystkich tych doświadczeń. Mam nadzieję, że będzie dla Państwa pożyteczny.
Jakub Niemoczyński – Radca prawny, Complinace Ekspert i Dyrektor Zarządzający SafeLink